Haberler

HAŞERELERDEN(BÖCEKLERDEN) BULAŞAN HASTALIKLAR?

Perşembe

01

HAŞERELERDEN(BÖCEKLERDEN) BULAŞAN HASTALIKLAR?

Vektörlerle Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

 Vektör dediğimiz bit, sinek, kene, pire gibi asalak böceklerin insanlara verdiği  ateşli ve ölümcül hastalıklar vardır. Vektörlerle (bit, pire, kene, sinekler vb.)      

Sıtma, Sivrisineklerle insanlara bulaşan bir parazitin yaptığı, yüksek ateşle insanı ölüme bile götürebilen tehlikeli bir hastalıktır. Sıtmanın belirtilerinin en başında üşüme ve titreme olmasına rağmen, bedendeki ateşin yüksek oluşudur. Yüksek ateşle beraber terleme, halsizlik, yorgunluk belirtileri sonradan başlar. Özellikle kas ağrıları ve baş ağrısı olmaya başlar.

Sıtma virüsü kuluçkaya 1 hafta önceden yatmaya başlar. En erken 7 gün sonra başlar. Eğer sivrisinek ısırdığında sonrasında ateşli bir hastalık oluşuyorsa muhtemelen sıtma değildir. Tedavi, devlet tarafından ücretsiz karşılanmaktadır. Hasta mutlaka hekim kontrolünde tedavi edilmelidir.

Vektörlerle Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları

Ev,İş yeri ve fabrikarlarda Haşerelerle sıksık karşılaşırız; Haşerelrle mücadelede öncelikle yaşam alanlarını ortadan kaldırmamız gerekir , haşereler nemli,ıslak alanı ve kirli ortamları severler , yaşamımızı daim ettirdiğimiz alanları kuru ve temiz bırakmalıyız !!! elbette yinede haşerelerle karşılaşmamız mümkün , böyle bir durum olduğunda Sağlık bakanlığı tarafından yetkili profesyonel kişilerle göüşüp müdahele uygulaması yaptırmanız gerekmektedir.