Haberler

KEMİRGENLER ( FARELER)

Perşembe

01

KEMİRGENLER ( FARELER)

FARELERİN ZARARLARI

Farelerin özelliklerinin başında gelen fare kemirmesi ve fare ısırması, fidanlara, besin kaynaklarına ve ekili arazilere zarar verirken taşıdıkları virüsler de hastalıkların bulaşmasına neden olur.  Biz İnsanlarla iç içe yaşayan farelerin zararları ise birkaç farklı boyuttan oluşabilir. Açıkta bırakılan ve kolay ulaşabildikleri besinleri tüketen, mobilyaları ve eşyaları kemiren, hatta kabloları kemirerek evde yangın çıkmasına sebep olabilen fareler, aynı zamanda tehlikeli hastalıkların insanlara bulaşmasına da neden olurlar. 


FARELERDEN BULAŞAN HASTALIKLARDAN BİRKAÇI

Hantavirüsü Farelerde mevcut  olan bu virüs onlara zarar vermezken insanlar üzerinde tehlikeli sonuçlar oluşturur. Fare pisliği ve fare idrarının solunması ya da temasıyla insanlara bulaşan bu virüs, yaklaşık %10’luk bir ölüm oranına sahiptir. Belirtileri Yorgunluk, ateş, kas gruplarında ağrı, baş dönmesi, ishal, bulantı, kusma gibi fiziki reaksiyonlardır. Hipertansiyona, akciğer ödemine, böbrek yetmezliğine ve şoka girilmesine sebep olacak ölümcül sonuçlarla karşılaşıla bilinir

*HANTA VİRÜS, *LEPTOSPİROZ, *HIYARCIKLI VEBA

MÜCADELE YÖNTEMİ

Birçok farklı hastalığı doğrudan ya da dolaylı olarak bulaştıran farelerle mücadele yöntemleriı, bireysel çabalarla etkili sonuçlarla karşılaşmanıza sabep olabilir. Ancak fareleden ve zararlarından kurtulmanın en etkili çözümü, fare ilaçlama hizmeti veren bir haşere ilaçlama firması ile temas kurmaktır.